HABERLER

“DOĞANIN EFENDİSİ DEĞİLİZ”

23.09.2018


Eskişehir Çevre ve Yaşam Platformu’nun (ESÇEP) Eskişehir Kent Konseyi, Yeryüzü Derneği, Troya Enerji Kooperatifi, Greenpeace Akdeniz Türkiye ve EKO IQ Dergisi destekleriyle düzenlediği Çevre Şenliği’nin ilk günü Haller Gençlik Merkezi Konferans Salonunda tamamlandı.
Açılış konuşmasını yapan ESÇEP sözcüsü Selim Kurnaz, platform olarak yaklaşık 1 yıldır şehrimize kurulmak istenen kömürlü termik tehlikesine karşı bilgilendirme çalışmaları yaptıklarını ifade ederek “ Kömürlü termik santraller sadece şehrimizin değil, ülkemizin bir çok bölgesinin sorunu. Bu etkinlikle amacımız Kaz Dağlarından, Trakya’dan, Samsun’dan bu sorunun çözümüne ilişkin çalışmalar yapan çevre gönüllüsü dostlarımızın tecrübelerini dinlemek, fikir alışverişinde bulunarak çözüm yolları aramaktır. Şimdiden tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum “dedi.


Çevre Şenliği için ESÇEP’in davetiyle farklı şehir ve ülkelerden gelen konuşmacılar, iklim ve enerji uzmanları , yerel hareket ve sivil toplum temsilcileri termik santrallerle mücadele konusunda gerçekleştirdikleri çalışmaları anlatarak bilgi paylaşımında bulundular. Şenliğin ilk gününde yazar Buket Uzuner edebiyat üzerinden çevre konusuna değindi.Uzuner, “ Doğanın efendisi değil parçasıyız, iklim değişikliği doğanın gücü karşısında insanın ergen bir çocuk gibi davrandığını hatırlatıyor. Siyasetçiler bunun farkında değilmiş gibi yapıyor.” dedi. Gazeteci- yazar radyo programcısı Ömer Madra ise konuşmasında iklim değişikliğinin küresel boyutundan örnekler verdi. 
Öğleden sonra devam eden oturumlarda farklı konu başlıkları ile sunumlar yapıldı, merak edilen sorular cevaplandı. Ümit Şahin moderatörlüğünde İklim Takibi kampanyasının savunucularından Artur Wyns ve Kardelen Afrodit Adsal; Avrupa’da Enerji Dönüşümü, Özgür Gürbüz, Gamze Varol, Barış Doğru ve Deniz Selkan Polatkan; Güneş, Kömür ve İklim Krizi, Nezahat Akişli, İsmail Atal, Süheyla Doğan, Mustafa Tuncaelli ise Yerel Hareketler ve Kazanımlar konu başlıkları altında sunumlar yaptı.
Etkinliğin  üçüncü günde ise açık alanda düzenlenen etkinliklere Eskişehir halkının yoğun ilgisi ve katılımı ile şenlik sona erdi.

PAYLAŞ